Вооружените сили на Руската Федерација ја презеле контролата врз база за складирање и ремонт на опремата на Вооружените сили на Украина.

Како што објавија руските медиуми, во базата има голем број системи за противвоздушна одбрана за различни намени, муниција за нив, како и резервни делови за радарски станици, кои националистите ги оставиле при повлекувањето.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.