Дипломатскиот претставник на Луганската Народна Република (ЛНР) во Русија, Родион Мирошник, соопшти дека секојдневно се зголемува бројот на украински воени заробеници.

Во моментов околу 8.000 украински воени заробеници се наоѓаат во Доњецката и Луганската народна република и тој број постојано расте – изјави Мирошник.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.