Руските сили во текот на ноќта го нападнаа источниот украински град Дњепар со 16 проектили и 20 дронови, соопшти денеска украинската армија.

Нападите врз војниците и инфраструктурата беа извршени со различни видови ракети и дронови Шахед од иранско производство, објави генералштабот на Фејсбук.

Тие тврдат дека украинскките сили ги уништиле сите беспилотни летала и четири крстосувачки ракети.


Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.