Навивачите на сите московски фудбалски клубови формираа волонтерски специјален тим кој ќе се бори во Донбас.

Војниците на Московскиот извидувачки одред на 106-та дивизија на воздухопловните сили на Русија минуваат низ борбена координација и обука во градот Тула, пред да бидат испратени во Донбас за да учествуваат во Специјалната воена операција.

Меѓу членовите на составот најмногу има навивачи на Спартак од Москва, иако не заостануваат и оние од другите московски клубови Динамо, ЦСКА, Локомотив и Торпедо…

Руските вооружени сили го имаат „најмотивираниот, активен и најподготвен извиднички тим од фудбалски навивачи во Донбас“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.