Вирусот корона во Русија би можел да исчезне на почетокот или поливината на јуни, таков заклучок може да се донесе врз основа на досегашното искуство, изјави академикот на Руската академија на науките, пулмологот и шеф на катедрата за болничката терапија на Рускиот истражувачки медицински универзитет Пирогов, Александар Чачуљин.

Врз основа на стекнатато искуство може да се мисли дека јуни, средината на јуни, месец кога вирусот би требало да исчезне – рече Чачуљин.

Прецизирше дека инфекцијата сега добила потенцијал, а едно заразено лице во просек инфицира 2- 3 лица.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.