Александар Сабаев, главен токсиколог од регионот Омск, во понеделникот изјави дека лидерот на руската опозиција, Алексеј Навални, бил тестирал негативно на токсични хемикалии кога бил примен во болницата во Омск минатата недела.

Алексеј Навални беше подложен на студии на широк спектар на наркотични, синтетички супстанции, психодилетици и лековити супстанции, вклучувајќи инхибитори на холинестераза. Како што наведовме претходно, ние сме подготвени да ги споделиме со нашите германски колеги примероците од биоматеријалот на Алексеј Навални за нивна сеопфатна студија, истакна Сабаев.

Несовпаѓањето помеѓу анализите направени од руски и германски лекари ќе биде испитано од управата на болницата во Омск, изјави за новинската агенција ТАСС, Анатолиј Калиниченко, заменик-главен лекар на болницата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.