Руското министерство за сообраќај донесе закон според кој осудени силувачи, убијци и строрители на тешки криминали кои си ја отслужиле казната, им се забранува да работат како таксисти и возачи во јавен превоз.

Законот нема да се однесува само на оние кои се на условна казна. Работниците во овие дејности ќе мораат на газдите да им донесат досије од полиција. Доколку тоа не го сторат, работодавачот ќе има право да ги отушти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.