Рускиот амбасадор во Кина, Андреј Денисов, смета дека е неопходно да се прошири Советот за безбедност на ОН за да ги вклучи африканските, азиските и латиноамериканските земји и на тој начин да биде подемократски.

Советот за безбедност на ОН практично се претвори во сцена каде западните колеги „вршат пропаганда“, ги презентираат своите ставови како конечна вистина – изјави дипломатот, говорејќи на пленарната седница на Глобалниот мировен форум на ОН во Пекинг.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.