Вашингтон би требало да го натера украинскиот претседател Володимир Зеленски да се врати на преговарачката маса за да избегне понижувачки пораз, изјавил претставникот на руското Министерство за надворешни работи, Александар Дарчијев.

Како што рекол, тоа би била една од подобрите одлуките на американската администрација.

„Би било многу паметно кога Вашингтон би го натерал Зеленски да го сопре тој луд отпор и да се врати на преговарачката маса додека сè уште не е доцна, за да избегне понижувачки пораз, како што неодамна се случи во Авганистан“, рекол тој, пренесува „Спутник“.

Дарчијев, меѓутоа, оценил дека Вашингтон не сака да ги слуша аргументите кои ги изнесува Москва.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.