Русија објави рекордни 986 смртни случаи поврзани со коронавирус во изминатите 24 часа и 31.299 нови инфекции во четвртокот, најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата.

Кремљ ја обвини бавната кампања за вакцинација за зголемениот број смртни случаи и апелираше до луѓето да се вакцинираат. Вакцинацијата се спроведува бавно, а многу Руси ја наведуваат недовербата кон владата и стравот од нови медицински производи.

Податоците регистрирани во четвртокот значат дека за првпат Русија официјално пријавила повеќе од 30.000 случаи во еден ден.

Околу една третина од населението – 43 милиони – се вакцинирани, рече во вторникот премиерот Михаил Мишустин.

Русија брзо ја разви и ја лансираше својата вакцина Спутник V кога избувна пандемија минатата година и оттогаш одобри употреба на четири вакцини.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.