Руските државни медиуми вечерва соопшптија дека на руското Министерство за надворешни работи на американската Амбасада во Москва и дало список на американски дипломати што ќе ги протерва.

Овој потег следи откако 12 руски дипломати претходно овој месец беа протерани од мисијата на Обединетите нации во Њујорк.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека на Американците „одлучно им било кажано дека секоја непријателска акција на САД против Русија ќе добие решителен и адекватен одговор“, пренесоа британските медиуми.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.