Најновиот дневен број на случаи на Ковид и смртни случаи во Русија поставија нови рекорди за земјата, со повеќе од 30.000 случаи официјално пријавени во еден ден за прв пат.

31.299 нови случаи е највисокото еднодневно заболување во земјата од почетокот на пандемијата, и скок од околу 2.500 повисок отколку претходниот ден. Ројтерс објави дека земјата, исто така, забележа 986 смртни случаи, благ пораст во однос на рекордот поставен вчера.

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика нацијата да ја забрза својата програма за вакцинација. Во моментов околу една третина од Русите се вакцинирани, а министерот за здравство оваа недела откри дека над еден милион луѓе во моментов се лекуваат во Русија за симптоми на ковид.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.