Русија соопшти оти протерува вкупно 36 европски дипломати, од две земји-членки на ЕУ, како одговор за сличните чекори преземени против руските дипломати, пренесе РСЕ.

Руското Министерство за надворешни работи во соопштението на 19 април соопшти дека 21 дипломат од Белгија и 15 од Холандија се прогласени за персона нон грата,  давајќи им рок од две недели да ја напуштат земјата.

Министерството, исто така, го повика амбасадорот на Луксембург во Москва, предупредувајќи го дека Русија може да одлучи да преземе реципрочни мерки за неодамнешното протерување на дипломатот на Москва од страна на европската држава.

Министерството, исто така, го повика амбасадорот на Луксембург во Москва, предупредувајќи го дека Русија може да одлучи да преземе реципрочни мерки за неодамнешното протерување на дипломатот на Москва од страна на европската држава.

Европските земји досега протераа повеќе од 300 вработени во руските амбасади, откако Москва ја започна инвазијата врз Украина на 24 февруари.

Русија реципрочно одговори со протерување дипломати од Чешка, Бугарија и Европската Унија изминатата недела.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.