Двајца вработени во германската амбасада во Москва се прогласени за персона нон грата и ќе мораат да ја напуштат Русија во следните седум дена, објави Раша тудеј.

Како што соопшти руското министерство за надворешни работи, одлуката е донесена на основа на реципроцитет, односно, по сличен чекор на официјален Берлин, кога протера двајца руски дипломати, осомничени дека учествувале во убиство на грузиски државјанин во главниот град на Германија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.