Руски воен транспортер полета од аеродром крај Москва денес утрината и лета кон САД со медицинска опрема и маски за да му помогне на Вашингтон во борбата против коронавирусот, објави руската државна телевизија.

Претседателот Владимир Путин му понудил руска помош во телефонскиот разговор на американскиот претседател Доналд Трамп, во кој двајцата претседатели разговарале за тоа што треба да се преземе против ширењето на вирусот.

Помошта во организација на руското министерство за одбрана веројатно ќе биде непопуларна меѓу критичарите на Трамп. Го повикаа да се дистанцира од Путин и тврдат дека Москва ја користи помошта како геополитичко и пропагандно средство за да го зајакне своето влијание, што Кремљ го негира.

Трамп со благодарност ја прифати хуманитарната помош, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.