Речиси половина милион луѓе беa евакуирани во изминатите три недели од згради низ Москва поради лажни терористички закани, јавија руски медиуми.

Повеќе од 3.500 згради, метро станици, судови и аеродроми беа евакуирани од почетокот на бранот закани со бомби на 28 ноември.

Не е пронајдена бомба на ниту една локација.

Москва се соочи со бран терористички закани последниве години. Руските власти претходно влегоа во трага на таквите повици, кои по правило доаѓаа од странство, вклучително и од Украина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.