Руски проектили погодија станбен комплекс и универзитетска зграда во централниот украински град Криви Рих во понеделникот, при што загинаа четири лица, а голем број се ранети додека експлозиите ги заробија жителите под урнатините, изјави украинскиот министер за внатрешни работи.

Еден од двата проектили уништи дел од станбената зграда меѓу четвртиот и деветтиот кат, изјави министерот за внатрешни работи Ихор Клименко. Видеото покажа црн чад како извира од аголните единици и изгореа или оштетија автомобили на улица со дрвја.

Меѓу убиените е и 10-годишно девојче, соопштија официјални лица. Гувернерот на Днепро, Серхиј Лисак, изјави дека 53 лица биле ранети во утринскиот напад, кој исто така уништил дел од четирикатната универзитетска зграда.

Во меѓувреме, во украинскиот артилериски напад врз делумно окупираната провинција Донецк загинаа две лица, а шест беа ранети во регионалната престолнина, според Денис Пушилин, лидерот на незаконски анектираната провинција инсталиран од Москва.

Тврдењата на ниту една страна не можеа да бидат независно потврдени.

Друго украинско беспилотно летало го нападна окружниот полициски оддел рано во понеделникот во руската област Брјанск, која граничи со Украина, но нема жртви, изјави локалниот гувернер.

Во Криви Рих, кој е роден град на украинскиот претседател Володимир Зеленски, спасувачките екипи во понеделникот трагаа по луѓето кои беа заробени во урнатините на двете погодени згради. Силите на Кремљ повремено го гаѓаа градот откако ја нападнаа Украина во февруари 2022 година.

Бомбардирањето на населените области со проектили, артилерија и беспилотни летала е белег на воената стратегија на Москва за време на војната, пристап што продолжи за време на украинската контраофанзива која започна во јуни.

Руските власти инсистираат дека целат само на легитимни воени цели, но Украина и нејзините поддржувачи велат дека масовните цивилни жртви за време на претходните напади обезбедуваат докази за воени злосторства.

„Во последните денови, непријателот тврдоглаво ги напаѓа градовите, центрите на градовите, гранатира цивилни објекти и станови“, рече Зеленски во изјавата на социјалните мрежи. „Но, овој терор нема да нѐ заплаши или скрши“.

Руското гранатирање во понеделникот уби 70-годишна жена во нејзиниот дом во село во провинцијата Харков во близина на Изјум, како и цивил во јужниот украински град Херсон, соопштија локалните власти.

Во провинцијата Донецк во источна Украина, едно лице загина, а седум лица се повредени откако Русија гранатираше 12 градови и села, изјави гувернерот Павло Кириленко.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.