Руски воени транспортни авиони евакуирале повеќе од 2.000 руски и странски државјани од Казахстан.

Во соопштение на руското Министерство за одбрана се наведува дека од Казахстан во Русија се донесени вкупно 2.241 лице.

Поради настаните во Казахстан и затворањето на меѓународниот аеродром во Алмати, странците кои престојуваа таму не можеа сами да ја напуштат земјата. Тие апелираа до раководството на рускиот контингент мировници за помош и транспортирање во Русија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.