Русија регистрираше 10.888 нови дневни случаи на Ковид-19 во понеделникот, со што вкупниот број на пациенти со коронавирус во Русија од почетокот на пандемијата сега изнесува 1.225.889, објавија здравствените власти.

Вкупно 21.475 луѓе починале како последица од новиот вирус, со 177 нови смртни случаи додадени од претходното ажурирање.

Во меѓувреме, во текот на изминатите 24 часа биле регистрирани 3.181 оздравувања од Ковид-19, со што бројот достигна 982,324 лица.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.