Белгискиот производител на пиво „Anheuser-Bush InBev“ (АБ ИнБев) ќе го продаде сопственичкиот удел во руското заедничко вложување. Тоа ќе го чини загуба од 1,1 милијарда долари, бидејќи најголемата светска пиварница се приклучи на светскиот тренд на затворање на своите подружници во Русија поради воената акција во соседна Украина.

Компанијата, со седиште во белгискиот град Лувен, објави дека ќе продаде малцински удел во заедничкото вложување „АБ ИнБев Ефес“, додавајќи дека веќе е во „активни преговори“ со турскиот партнер „Анадолу Ефес“ за купување на акции.

Во соопштението на „АБ ИнБев“ се наведува дека потенцијалниот договор ќе го вклучува и барањето за руско заедничко вложување за производство и продажба на брендот за пиво „Бадвајзер“ во Русија.

„АБ ИнБев“ претходно објави дека како малцински сопственик во таа мешовита компанија ќе претрпи загуба од 1,1 милијарда евра поради напуштање на рускиот пазар, што ќе биде наведено во финансискиот извештај за првиот квартал преку отпис на непарични средства.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.