Русија ќе го заштити својот територијален интегритет и со политички и со воени средства, коментира рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков за инцидентот со британскиот разурнувач „Дефендер“ во Црното Море.

Територијалниот интегритет на Русија е неприкосновен. Неповредливоста на нејзините граници е апсолутен императив. Ние ќе го заштитиме, и дипломатски и политички, и доколку е потребно, со воени средства – рече тој.

Балансирањето на работ на конфликт може да има сериозни последици, нагласи Рјабков.

Ние сме револтирани од нивното (британско) однесување и нагласуваме дека балансирањето на работ на конфликт може да има најтешки последици за оние кои планираат вакви настани, а потоа се обидуваат да ги реализираат – нагласи заменик министерот за надворешни работи.

Забележа дека ситуацијата изгледа како анегдота: границата ја крши уништувачот наречен „Бранител“.

Тоа е многу сериозно, ние ги осудуваме постапките на британската страна, заклучи Рјабков.

Вчера Црноморската флота на Русија, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа три предупредувачки истрели со цел да спречат британскиот разорувач да ја наруши руската државна граница. Според Министерството за одбрана на Русија, британскиот разорувач претходно добил предупредување дека ќе се користи оружје доколку ги наруши границите на Руската Федерација, сепак, воениот брод не одговори на тоа предупредување.

Во исто време, Министерството за одбрана на Велика Британија ги коментираше наводите дека нивниот разорувач ја нарушил руската граница, тврдејќи дека бродот реализирал мирен премин низ територијалните води на Украина. Како што велат, никој не пукал кон разорувачот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.