Градските власти во Москва денеска соопштија дека почнало тестирање на вакцината Спутник В против коронавирусот врз деца на возраст од 12 до 17 години.

Заменик-градоначалничката Анастасија Ракова рече дека биле ангажирани 100 доброволци, кои не биле заразени со вирусот и немаат здравствени проблеми што би ги спречиле да бидат вакцинирани.

Ракова рече дека децата ќе добијат помала доза од вакцината во споредба со возрасните.

Русија се соочува со зголемување на бројот на заразени лица, а прва доза вакцина примиле 23 милиони луѓе, што е малку повеќе од 15 проценти од популацијата. Минатиот месец, бројот на нови случаи на коронавирус беше двојно зголемен, од 9.000 на ден во почетокот на јуни на 24.000 оваа недела.

Според официјалните податоци, денеска се регистрирани повеќе од 24.000 нови случаи, а во последните 24 часа од Ковид-19 починале 654 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.