Руската влада направи список на непријателски држави, меѓи кои е и Македонија.

Меѓу непријателските земји се: САД, Украина, Европската унија, како и Австралија, Албанија, Андора, Велика Британија, Исланд, Канада, Лихтенштајн, Микронезија, Монако, Нов Зеланд, Норвешка, Република Кореја, Сан Марино, Македонија, Сингапур, Тајван, Црна Гора, Швајцарија, Јапонија.

Претходно Путин наложи да се состави таков список.

Според неговиот указ, руските компании ќе можат да ги плаќаат долговите во рубљи кон доверителите од овие земји.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.