Денеска Русија ја обвини Украина дека го разнела гасоводот, кој го поврзува рускиот град Толјати со украинското пристаниште Одеса, за извоз на амонијак и ѓубрива, кој беше затворен во февруари 2022 година, но Москва побара тој повторно да се отвори. „Украинска диверзантска група го разнесе амонијакот меѓу Тољати и Одеса, долг околу 2.400 километри“, соопшти руското Министерство за одбрана.

Гасоводот и овозможи на Русија да извезува амонијак во ЕУ
Експлозијата се случила во понеделникот вечерта во близина на Масиутивка, село под контрола на руските сили во областа Харков (североисточно од Украина), која украинската армија речиси целосно ја ослободила есента 2022 година, според истиот извор. „Неколку цивили се ранети. Им беше потребна медицинска помош“, се додава во соопштението.

Гасоводот што го поврзува рускиот град Толјати, на Волга, со Одеса, најважното украинско пристаниште на Црното Море, и овозможи на Русија да извезува повеќе од 2,5 милиони тони амонијак годишно, главната состојка на вештачкото ѓубриво, главно во Европската Унија.

Се користеше за извоз на производите на хемиската фабрика во Толјати, најголемиот производител на амонијак во Русија и еден од најголемите во светот. Гасоводот, изграден кон крајот на 1970-тите, престана да работи на почетокот на руската офанзива во Украина минатиот февруари.

Захарова: Овој гасовод за амонијак е важен за безбедноста на храната во светот
Неговото повторно пуштање во употреба, побарано од Русија, е дел од преговорите за извоз на жито со учество на ОН и овозможи извоз на милиони тони украинско жито.

„Овој гасовод за амонијак е важен за безбедноста на храната во светот“, изјави денеска на прес-конференција портпаролката на руската дипломатија Марија Захарова.

Таа ја обвини Украина дека им нанела тежок удар на напорите на ОН за борба против гладта.

„Само режимот во Киев нема интерес за повторно отворање на цевководот за амонијак“, рече Захарова.

Таа додаде дека ќе бидат потребни еден до три месеци за да се санира оштетениот гасовод. Договорот за извоз на жито беше потпишан на 22 јули минатата година од ОН, Украина, Русија и Турција.

Тој договор овозможи украинското жито да се извезува преку Црното Море, а во мај беше продолжен за два месеци, до 17 јули, додека Москва бара гаранции за делот од договорот поврзан со извозот на нејзиното вештачко ѓубриво.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.