Кандидатот на опозицијата на изборите во Белорусија, Светлана Тихановска, реагираше на нејзиното вклучување во базата на податоци за лица кои ги бара Министерството за внатрешни работи на Русија, пренесува РИА Новости.

Веројатно треба да ја проверам мојата електронска пошта. Воопшто не знаев дека сум вклучена во некаков вид кривично дело во Белорусија, а уште повеќе во Русија – вели Тихановскаја во видео коментарот објавен на социјалната мрежа „Телеграм“.

Претходно во средата, Министерството за внатрешни работи на Руската Федерација информираше дека основата за меѓудржавна потрага по државјанин на Белорусија е отворената кривична постапка против неа.

Како што објаснува адвокатот Дмитриј Аграновски во разговор за РИА Новости, одделот ја ставил Тихановскаја на списокот со барање како дел од борбата против криминалот во границите на Државната унија. Тој истакнува дека ова не е првпат Минск да бара помош од Москва за потрага по нејзините граѓани, а понекогаш и обратно.

Според кривичниот законик на Белорусија, Тихановскаја може да се соочи со затворска казна од пет години. Според РИА Новости, Тихановскаја е обвинета според член 361 од Кривичниот законик за „повикување на дејствија насочени кон предизвикување штета на националната безбедност на Република Белорусија“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.