Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, соопшти дека шефот на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, му порачал дека Русија треба да ја напушти Африка што е можно побргу.

Лавров посочи дека наспроти таквите пораки, би било подобро да се усогласат акциите и на ЕУ и на Руската Федерација во однос на борбата против тероризмот, не само во Мали, туку и во целиот Сахара и Сахел регионот.

Да се ​​каже „јас прв пристигнав и затоа излезете“ е првенствено навреда за Владата во Бамако, која покани надворешни партнери. Второ, тоа не е начин да разговарате со никого – порача Лавров.

Претходно оваа недела, Лавров и Борел се состанаа на маргините на Генералното собрание на ОН за да разговараат за ситуацијата во Авганистан, Украина и Мали. Тие разговараа и за ситуацијата меѓу Русија и ЕУ, како и прашањата за нуклеарниот договор за Иран и решенијата за Блискиот Исток.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.