Нулта пациентот со коронавирус во Русија е човек по име Суботин, кој со авион допатувал во Москва од Милано, соопшти академик Александар Чучалин од Руската академија на науките.

Во историјата на корона вирусот, секогаш постои прашањето за таканаречениот „нулта пациент “. Што е нулта пациент? На пример, во Кина, д-р Ли Венлиан е првиот што го идентификува вирусот што ја предизвика оваа епидемија и го активираше алармот. За жал, самиот доктор Ли се зарази и почина.

Во Русија, таков нулта пациент е еден човек, над 40 години, кој пристигнал од Милано. Сега можете да го соопштиме и неговото име – Суботин. Многу брзо му беше дијагностициран корона вирус. Ние, со главниот лекар на специјализирана болница во Комунарка, Денис Николаевич Проценко, ја направивме оваа дијагноза и пропишавме третман. Многу рано ги видовме компликациите што се појавија. Тој е првиот што се опорави од корона вирус во Русија.

За жал, членови на неговото семејство со кои стапил во контакт – неговиот татко и неговата мајка се разболеа. Користејќи го примерот на овој прв пациент чија инфекција е откриена на 27 февруари, би сакал да ја покажам важноста на навремена дијагностика и третман, така што болеста да не стане фатална и да предизвика смрт кај некоја личност. Неговиот татко бил механички вентилиран, а неговата мајка не. Тие се стари лица и секако, нивната болест е потешка – информира Александар Чучалин.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.