Израел изрази поддршка за Украина по почетокот на конфликтот во февруари, но избегна директна критика од Москва и не воведе формални санкции за руските олигарси, внимавајќи да не ги наруши односите со Русија, моќен посредник во соседна Сирија.

Руското Министерство за надворешни работи денеска го обвини Израел дека ги поддржува неонацистите во Украина, што дополнително ги поттикна тензиите меѓу двете земји, кои започнаа со тврдењето на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров дека Адолф Хитлер има еврејско потекло.

Израелските власти вчера го критикуваа Лавров, велејќи дека неговото тврдење – изнесено кога зборуваше за украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој е Евреин – е „непростлива“ лага, пренесува Ројтерс.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.