Русија ќе ги затвори своите граници од 30 март во обид да го спречи ширењето на коронавирусот, соопшти денеска руската Влада.

Мерката ќе се однесува на сите возила, железничките и пешачките контролни пунктови, како и на руските поморски граници.

Од оваа мерка ќе бидат изземени само руските дипломати и возачите на камиони.

Русија веќе ги прекина меѓународните летови.

Во Русија досега се пријавени 1.264 случаи на заразени со коронавирус.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.