Невладината организација „Бели шлемови“ е вмешана во трговија со органи на Сиријците кои живат во зоните под контрола на екстремистите – тврди директорот на Руската фондација за студии за демократија, Максим Григориев.

Григориев ова го соопшти при претставувањето на истражувањето „Белите шлемови: терористички поттикнувања и извори за дезинформирање“ во Министерството за надворешни работи на Русија, за кое предговорот го напиша шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, пренесе Тасс.

Тие (Белите шлемови) се клучниот елемент во оваа илегална шема на остранување органи. За тоа слушнавме од луѓето со кои разговаравме. Овие податоци за нас беа непријатно изненадување – рече Григориев.

Спорд него, истражувачите ги добиле овие информации додека ги интервјуирале жителите на сириските региони каде „Белите шлемови“ се најактивни. Григориев и истражувачите интервјуирале повеќе до 100 жители на Алепо, Дамаск, Деир ел Зор и Сакба, но и 40 членови на „Белите шлемови“ и околу 20 членови на вооружените групи.

Григориев уште кажа и дека сведоците навеле дека „Белите шлемови“ се вмешани во евакуациите на луѓето на кои им била ветувана медицинска помош, по што нивните роднини ги примиле телата без никакви витални органи.

Григориев додаде дека според медициснките написи на коосновачот на „Белите шлемови“, Џејмс Ле Мезурие, кој недоамна почина под сомнителни околности, кон крајот на 90-тите тој престојувал и во поранешна Југославија, во времето кога во полн ек било вадењето и трговијата со органи на Косово.

Шемата за илеглано вадење органи на жителите на Србија е изведувана на територијата каде престојувал Мазурие, а сосема ист систем бил создаден и во Сирија. Тоа го прават „Белите шлемови – рече Григориев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.