Романија синоќа официјално го презеде претседавањето со Европската Унија од Австрија која претседаваше во претходните шест месеци.

Свечената церемонија се одржа во Букурешт во присуство на највисоки домашни политички претставници и сојузници на Унијата. На церемонијата присутвувале и претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, претседателот на Европскиот Парламент, Антонио Тајани, претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, претседателот на Романија, Клаус Јоханис, и премиерката Виорица Данчила.

Јоханис рекол дека неговата земја ќе работи за ЕУ да биде единствена и силна, додавајќи дека во моментов најголеми предизвици се брегзитот, миграциите и прашањето за безбедноста.

Јункер рекол дека Романија се наоѓа во самиот центар на Европа и дека ЕУ без Романија не би била целосна.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.