Семејствата на луѓето кои биле во патничкиот авион на авиокомпанијата „Сривиџава ер“, за кој се претпоставува дека се срушил во морето по полетувањето од главниот град на Индонезија, Џакарта, се собрале на аеродромот на покана од индонезиските власти, каде чекаат вести за своите најблиски.

Екипа нуркачи е испратена на местото каде се сомнева дека авионот паднал, додека семејствата ги чекаат првите информации за најблиските кои се на летот.

Тие трагаат по остатоци во морето, за кои се претпоставува дека припаѓаат на исчезнатиот авион Боинг 737. Меѓу деловите од авионот што досега биле извадени од вода, има и делови од искината облека што личат на машки фармерки.

Во патничкиот авион имало 50 патници и 12 члена на екипажот. Меѓу патниците имало седум деца, од кои три бебиња, пишува „Си-Ен-Ен Индонезија“.

Семејството на капетанот Афван, пилотот на авионот „Сривиџава ер“, сè уште се надева дека ќе има преживеани.

„Се надеваме дека наскоро ќе ја чуеме добрата вест“, рече Мухамед, внук на капетанот.

Според него, ниту семејството ниту авиокомпанијата не биле информирани за патниците од летот.

Еден од мештаните претходно изјави дека ги добил првите информации за трагедијата од локалните рибари.

Рибарите на два брода во океанот двапати ја видоа експлозијата додека сè уште врнеше. Видоа мал авион и решија да се вратат дома во два часот. Потоа го пријавиле случајот кај пожарникарите и ги замолиле заедно да одат на местото на несреќата – објаснува еден од странците.

Според него, локалното население, заедно со пожарникарите, се обиделе да се приближат до местото на настанот и пронашле бројни предмети, вклучително и делови од трупот на трупот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.