Републиканците го блокираа брзото усвојување на воениот буџет во американскиот Сенат поради барањето прво да се разгледа „руската закана“.
Гласањето за завршување на дискусиите за воениот буџет и за донесување на законот со просто мнозинство не ги собра потребните 60 од 100 гласови.
Претходно, републиканскиот лидер во Сенатот Мич Меконел изјави дека неговата партија нема да поддржи таква одлука без да се разговара за „руската закана“, снабдувањето со оружје за Украина и санкциите против „Северен тек 2“.

Сенатот во понеделник се врати од одмор и до крајот на годината мора да го разгледа буџетот, воениот буџет и амбициозниот план за социјални бенефиции и клима во износ од 1,8 илјади милијарди долари, кој веќе го усвои Претставничкиот дом.

Републиканците и демократите меѓусебно се обвинуваат дека се обидуваат да одобрат неоправдано трошење поради нејасни економски прогнози и ризици од инфлација.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.