Цената на златото на светскиот пазар ја надмина рекордната вредност од 2.000 долари за унца во текот на викендот.

Германците во првата половина од оваа година купиле 83,5 тони злато, што е пред Кинезите.

Така, златото го надмина рекордот од септември 2011 година, кога неговата вредност беше 1.917 американски долари за унца од 31,1 грама.

На крајот на неделава, цената на златото изнесуваше 1.976 долари, што е за 4% повеќе од претходната недела.

Според Indikator.ba, постои голема побарувачка за физичко злато, особено во Германија, каде отсекогаш постоел голем страв од инфлација.

Според Светскиот совет за злато, Германците во првата половина од оваа година купиле 83,5 тони злато, што е пред Кинезите.

Веќе во првиот квартал побарувачката двојно се зголеми, а ваквите трендови продолжија и во вториот квартал.

Инвестициите во злато привлекоа многу нови купувачи кои сакаат да заштитат барем дел од нивните средства од инфлацијата што ја очекуваат заради дивото печатење на парите на централната банка.

Инвестициската банка „Голдман Сакс“ објави дека сегашната финансиска политика на американските власти ја поткопува довербата во доларот и ги принудува инвеститорите да купуваат злато што е можно поактивно.

Банката предвидуваше дека цената на златото ќе се искачи на 2.300 долари за унца оваа година.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.