Бројот на смртни случаи од коронавирус во Турција во минатите 24 часа изнесува 196 починати пациенти.

Како што соопшти турското Министерство за здравство, ова е најлошата дневна бројка од почетокот на пандемијата.

Со новата бројка, вкупниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Турција сега изнесува 14.705.

Во претходните 24 часа се регистрирани 31.896 лица заразени со корона вирусот, со што вкупниот број на од почетокот на пандемијата достигна 797.893.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.