Вирусот е потврден кај 28.029.608 лица, покажуваат податоците на порталот „Ворлдметерс“.Вкупно 908.050 луѓе починаа од вирусот, а 20.106.316 луѓе се излекувани.

САД, Индија и Бразил имаат најголем број заразени, каде што има и најголем број смртни случаи

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.