Речиси два милиона луѓе во Велика Британија не работеле повеќе од шест месеци за време на пандемијата на коронавирусот, во услови на зголемен ризик за работниците од долгорочна економска штета предизвикана од кризата.

Фондацијата „Резолуција“ соопшти дека до 1,9 милиони луѓе биле без работа или со полно работно време повеќе од шест месеци во јануари, откривајќи го трајното влијание врз вработувањето предизвикано од Ковид и повторените блокади, објави Гардијан.

Министерот за финансии Риши Сунак беше повикан да го искористи буџетот за следниот месец за да обезбеди насочена поддршка на секторите во економијата кои се најмногу погодени од кризата. Извештајот предупредува дека додека изгледите за економијата се подобруваат благодарение на програмата за вакцинација и додека владата се подготвува да ги укине ограничувањата на Ковид, многу работници остануваат загрижени за нивните изгледи за работа.

Невработеноста се очекува да достигне 2,6 милиони до средината на годината, бидејќи шемата, која чини скоро 50 милијарди фунти и ги субвенционира платите на речиси 9 милиони работни места на својот врв во мај минатата година, треба да заврши до крајот на април.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.