Илјадници мигранти од Хондурас во колони тргнаа кон американските граници надевајќи се дека новиот претседател, Џо Бајден, ќе ги отвори за нив.

Мигрантите очекуваат пријателски пречек од новата американска администрација и исполнување на предизборните ветувања дека ќе се променат имиграциските закони донесени од Трамп.

Полицијата во Хондурас се обидува да ги сопре разулавените маси луѓе.

Според проценките, во Америка тргнале над 9.000 мигранти.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.