Цените на нафтата пораснаа во азиската трговија денеска по падот од повеќе од 5 отсто вчера, предизвикан од стравувањата од побарувачката поради ширењето на новата верзија на коронавирусот.

Брент од Северното Море, што е референца за Европа, додаде 2,7 отсто на 71,12 долари за барел откако вчера падна под прагот од 69 долари.

Американската лесна сурова нафта се зголеми за 2,5 отсто на 67,86 долари за барел.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.