Форензичарите успеале да идентификуваат 44 тела, пронајдени во еден бунар во мексиканската држава Јалиско, во непосредна близина на градот Гвадалахара, јавија светските агенции.

Локалните медиуми пренесуваат дека станува збор за човечки остатоци кои биле сместени во 119 црни вреќи. Телата биле откриени на почетокот на месецов кога локалните жители се пожалиле на неподносливата смрдеа што доаѓала оттаму.

Јалиско е познат по најнасилните мексикански нарко картели, а ова е втора поголема гробница што е пронајдена годинава во оваа држава.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.