Работната недела наместо 5 треба да биде 4 дена. Ова го договорија белгиската федерална влада и здруженијата на работодавачи.

Целта е да се направи работното време пофлексибилно во контекст на пандемијата КОВИД.

Со одлука на Владата максималниот работен ден се зголемува од 8 на 10 часа. Со дозвола на синдикатите, секој вработен ќе може да избере соодветен ритам на работа – 5 дена од 8 часа или 4 дена од 10 часа.

Исто така, секој може да избере да работи помалку од една недела на сметка на следната.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.