Руските лекари и медицинскиот персонал кој е ангажиран во борба против корона вирусот во наредните три месеци ќе бидат наградени.

Лекарите ќе добиваат по 1.000 евра бонус, покрај платата, а медицинските сестри по околу 500 евра. Исто толку ќе земаат и лекарите од Брза помош, а возачите ќе земаат бонус по околу 250 евра.

Во Русија досега се регистрирани 1459 случаи на корона вирус, а починале 76 лица од заразата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.