Рускиот претседател Владимир Путин, на средба со министерот за одбрана, Сергеј Шојгу, предложи да им се оддаде почит на „сите заслужни учесници во специјалната операција во Украина“.

Путин им честитал на руските војници кои ја „ослободија“ самопрогласената Луганска Народна Република (ЛПР), за што Шојгу лично го информирал на средбата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.