Претседателот на Русија, Владимир Путин, соопшти дека најнапредното руско противвоздушно и противракетно оружје веќе и се доставува на армијата.

Руската војска е во процес на распоредување на С-500, најнапредниот систем за противвоздушна одбрана во земјата – потврди Путин во Москва, обраќајќи им се на дипломците на руските воени колеџи, додека ги опишуваше ги плановите на Русија за поставување напредни системи на оружје.

За новот вооружување Путин истакна дека ќе ги „одреди борбените способности на армијата и морнарицата во годините и децениите што доаѓаат“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.