Рускиот претседател Владимир Путин наредил масовно вакцинирање против коронавирусот во Русија, јавува РТ, пренесува хрватски Индекс.

Вакцинирањето ќе почне од следната недела.

Русите пред една недела најавија вакцинирање на повеќе од 400.000 војници и останат воен персонал, изјавил во петокот министерот за одбрана Сергеј, Шојгу.

Тој потсети дека до сега против ковид-19 се вакцнирани 2.500 припадници на воружените сили, а до крајот на година би требало тој број да се зголеми на 80.000.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.