Рускиот претседател Владимир Путин ги поддржа референдумите најавени во четири украински региони и ги обвини западните земји дека не се задоволни со мирно решение на украинскиот конфликт и „затоа на Киев му било наредено да ги прекине преговорите“.

Во телевизиско обраќање до јавноста, Путин рече дека „Москва ќе ја поддржи одлуката што ќе ја донесат граѓаните на регионите Донбас, Запорожје и Херсон на референдумите“.

– Ќе ја поддржиме одлуката за иднината, која ќе ја донесат мнозинството граѓани на Доњецката и Луганската народна република, Запорожје и Херсонската област, рече Путин.

Тој нагласи дека Русија ќе направи сè што е во нејзина моќ за да ја обезбеди безбедноста на референдумот.

Путин рече дека „терористичките напади, во кои се користи западно оружје, веќе се користат во пограничните населби на регионите Белгород и Курск, кои се наоѓаат во Русија“Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.