Претседателите на Русија и Франција, Владимир Путин и Емануел Макрон, денеска телефонски разговараа за ситуацијата во Нагорно- Карабах, соопшти Кремљ.

Британските медиуми пренесуваат дека двајцата лидери се согласиле дека ситуацијата во регионот генерално се стабилизирала и дека е време да се решат и хуманитарните прашања.

Путин и Макорн, меѓудругото, истакнале дека треба да се реши и враќањето на бегалците и зачувувањето на христијанските цркви и манастири

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.