Преносот на вонредната медиумска конференција на шефот на НАТО Јенс Столтенберг на англискиот канал Дојче веле беше накратко прекинат, а дел од говорот на рускиот претседател Владимир Путин од концертот на Црвениот плоштад во чест на обединувањето на ДНР, ЛНР, На екранот се појавија регионите Запорожје и Керсон.

Видеото објавено на Јутјуб е прекинато во моментот кога Столтенберг зборува за конфликтот во Украина, по што на екранот се појавува Путин и вели дека „Русија ја создаде модерната Украина, давајќи и значаен дел од територијата“.


Водителот на телевизискиот канал го окарактеризира тоа што се случило како „технички проблем“, но не можел а да не забележи дека се работи за „чудна случајност“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.