Во Канада е поставен за полесна дрога која во оваа земја стана легална. Властите во Ванкувер сметаат дека на овој начин ќе помогне во борбата против предозирањето на зависниците.

Дрогата која ќе ја пушта автоматот е со строго контролирана колична и корисникот ќе мора да покаже скениран отисок на прстите за идентификација.

Погледнете

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.