Во градот Аурора во амероканската сојузна држава Илиноис во пукотница се повредени четири лица , а најмалку еден цивил е загинат.
Меѓу повредените има четворица полицајци . Според последните информации , напаѓачот е уапсен , а на целото подрачје околу бизнис центарот е забранет пристап.

Од локалната болница јавуваат дека до сега примиле двајца пациенти со прострелни рани .

Полицијата ги пребарува сите згради во околината во потрага по други напаѓачи. Во близината на местото каде се пукало , има и училиште.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.